SCPC logo

[Bernay 05]
[Championship 05]
[Doubles 05]
[Open 05]
[Ron Luxton 05]
[Singles 05]

Last update:

10 Mar 2006

Competitions 2005

SCPC Open

Please note: Anyone who plays with a fairly well-used set of unpatterned Obut boules and finds a very similar JB boule number B90 in their bag instead of one of theirs, please could they contact us to arrange for both to be returned to their rightful owners!

Sunday 26th June, started rather cool and grey, but well before lunch had brightened into a stunning day for playing ptanque. 17 teams managed to weave their way through the Lord's Hill Road Runners starting their annual 10km race from the car park with no known mishap, and we were particularly pleased to welcome 3 teams from the Isle of Wight, 3 junior teams (one from Worthing and two of our own), and more or less adult teams from all over the region (as well as Kath from Cardiff!).

We played with 4 leagues in the morning, 3 with 4 teams and 1 with 5 (playing 3 games, with one team in each round getting a bye). In the afternoon, the top two teams from each league went into the Main (knockout) Competition, with first round losers going into the Main Consollage knockout. The remaining 9 teams went into the Plate Competition, organised as a 3-round pre-drawn snake (again with one team in each round getting a bye). The whole thing was cunningly contrived so that only knockout finalists might play the same team twice in the day, and no team would get more than one bye in the day.

Winners of the Main were Wroxhall (IoW) 2 (Lee Weatherall, Andy Peacock and Paul Court), who beat KDM (Kath and Mike Knight (Lamb) and Dave Stubbs (Cobbetts)). Losing semi-finalists were Jorji (Jill and Robin Lovelock (SCPC) and John Pollinger (Shedfield)) and Amici (Hilary and Gianni Dalmasso (SCPC) and Jed Stone (Limesdowne).

1. Wroxhall 2.....      2. KDM.....          3= Jorji   and    Amici

In the Main Consollage final, Blue Army (Michael Tull and Matt Slater (Bordon) and Andy Barron (Portchester)) beat SCPC 1 (Peter Galton, Bernie Miles and Richard Powell). The Plate was won by Wroxhall (IoW) 1 (Mike Haile, Dee Hamp and Cheryl Watts), with Climax (IoW) (Anthony Hiscock, Simon Gifford and JJ Hoey) second and Limesdowne (Jackie Lee, Jackie Churcher and Cyril Baigent) third.

                                  

1. Blue Army.....      2. SCPC 1 (Main Consollage)   (Plate) 1. Wroxhall 1.....     2. Climax.....      3. Limesdowne

The day's final presentation was to Ryan Dickson, one of SCPC's very keen and promising crop of juniors, who is soon to move to Orlando, Florida. Good luck, Ryan - we hope to see you back sometime, and look forward to hearing about the formation of Orlando's first ptanque club (if you can get your boules through airport security!).

(Ryan is the one in the middle!)

Full results

Team (SCPC in bold) Lg Morning (W, PF/PA, PD) Afternoon
Les Escargots 1/1 2  35/22  +13 Consollage LSF
Up Michael (juniors) 1/2 2  29/25  +4 Consollage LSF
Wroxhall 1 (IoW) 1/3 1  30/31  -1 Plate Winners (3  39/17  +22)
JPP 1/4 1  19/35  -16 Plate  6th (2  26/26  0)
KDM 2/1 3  39/19  +20 Main Runners-up
Wroxhall 2 (IoW) 2/2 2  33/23  +10 Main Winners
2RG (juniors) 2/3 1  26/32  -6 Plate 4th (2  36/26  +10)
Mavis & her toy boys 2/4 0  15/39  -24 Plate 8th (1  20/33  -13)
SCPC 1 3/1 2  33/24  +9 Consollage Runners-up
Blue Army 3/2 2  34/26  +8 Consollage Winners
Worthing (juniors) 3/3 2  32/28  +4 Plate 7th (1  27/33  -6)
Wanderers 3/4 0  18/39  -21 Plate 9th (0  16/30 -23)
Jorji (2 SCPC) 4/1 3  39/21  +18 Main LSF
Amici (2 SCPC) 4/2 2  35/30  +5 Main LSF
Climax (IoW) 4/3 2  28/29  -1 Plate Runners-up (2  37/22  -15)
PLC 4/4 1  28/28  0 Plate 5th (2  28/27  +1)
Limesdowne 4/5 1  32/36  -4 Plate 3rd (2  35/23  +12)

    

[Archive 05]

Home Page

Web Space provided by Hampshire County Council