SCPC logo

Founded 1978

 

 

[Representative]
[SCPC Champs]
[SCPC Open]

 

 

 

Honours Board:

Representative Honours and Achievements (Last updated 05/05/2012)

Regional Officers

President, 1979-1982: John Ripley

President, 2008- ongoing: Bernie Miles

Secretary, 1979-1982: Jill Lovelock

(Executive) Vice-President, 1989-1992: Jill Lovelock

Vice-President, 2007 (part), 2008: Bernie Miles

Treasurer, 1989-1992: Richard Powell  

Umpire, 2004 (part), 2005, 2006, 2007 (part): Richard Powell

Inter-Regional Division 1 Team Manager, 2004, 2005: Richard Powell

Inter-Regional Challenge Shield Team Manager, 2004, 2005: Bernie Miles

Inter-Regional Division 1 Team Manager, 2006, 2007 (SCPA WINNERS), 2008: Bernie Miles

Inter-Regional Junior Team Manager, 2006, 2007, 2008: Peter Galton

Club Achievements

9-a-side (Division 1) champions, 1979

League Knock-out Cup winners, 1981

Thames Valley Open champions, 1985  

6-a-side (Division 2 west) champions, 1988

9-a-side (Division 2) champions, 1990  

9-a-side (Division 2) champions, 1991

9-a-side (Division 2) champions, 1992

9-a-side Salver winners, 1993

Southern Region Quiz winners, 1995

6-a-side (Division 3) champions, 2005, 2008 - SCPC Pilgrims

9-a-side (Division 2) champions, 2007

6-a-side (Division 1) champions, 2009 - SCPC Saints

High Level Roofing Trophy (6-a-side), 2009 - SCPC Saints

6-a-side (Division 1) champions, 2010 - SCPC Saints

9-a-side Salver winners, 2010

International Representation

BPA v Scotland, 1990: Richard Powell, with Bob Buxton and Trevor Treend  (Farmhouse P.C.)

Home Nations Junior Championship, England, winners, 2005: Graham Galton and Robert Padwick, with Heather Stockbridge and Hannah Barnes (IoW) and another junior team

Great Britain Juniors, North Sea Championships (Norway), 2006: Graham Galton (plus 3 others)

Home Nations Junior Championship, England, winners, 2006: Graham Galton, Shane King, Robert Padwick and Wayne Webster (all SCPC) and another junior team

European Junior Championships, Montauban (France), 2010: Sam Thatcher with Samual Blakey, Emma Longstaff and Josh Littley

National Achievements

Champion-of-champions, runner-up, 1990: Richard Powell, with Bob & Trevor  (Farmhouse P.C.)

Champion-of-champions, runner-up, 1994: Robin Lovelock, with Martyn Cheriton (Wanderers) & Ben Treend (Farmhouse)

Champion-of-champions, semi-finals, 2001: Hilary and Gianni Dalmasso and Bernie Miles (all SCPC)

BPF National Junior Doubles Champions, 2006: Graham Galton and Ryan Dickson (both SCPC)

BPF National Junior Triples Champions, 2006: Graham Galton, Shane King and Rob Padwick (all SCPC)

BPF National Junior Doubles semi-finals, 2006: Mike Padwick with Ben Corp (Limesdowne)

EPA National Junior Doubles Champions, 2006: Graham Galton with Tim McConnon (Eastern)

Inter-regional Achievements (Southern [Counties] Region unless otherwise stated)

Jill and Robin Lovelock and Alan Baker: 1982 (All SCPC)  

Robin Lovelock, with various others: 1986, 1987, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994

Jill Lovelock, with Peter Howarth (Solent) and Trevor Lauder (Victorians): 1990

Richard Powell, with Bob Buxton and Trevor Treend  (Farmhouse): 1990, 1991

Jill and Robin Lovelock, with John Pollinger (Shedfield): 1997  

Gianni Dalmasso, with Jed Stone and Mark Robertshaw (Limesdowne): 2002, 2003

Bernie Miles and Richard Powell, with Jackie Lee (Limesdowne): BPA Select squad by invitation 2002, Southern Region 2003

Graham Galton, with other SR juniors, represented BPA Select squad by invitation 2002, Cornwall by invitation: 2003, and Devon by invitation: 2004

Hilary and Gianni Dalmasso, with Jed Stone(Limesdowne): 2004

Graham Galton, was a member of the SCPA Junior team: 2005

David Plumhoff & Shane King were half of the SCPA junior team that represented Devon by invitation (managed by Peter Galton), and achieved "best junior team" result: 2005

Graham Galton, Shane King, Robert Padwick and Wayne Webster (all SCPC) formed the SCPA junior team, 2006

Ryan Dickson, Mike Padwick and David Plumhoff, with Ben Corp (Limesdowne) were part of the SCPA Pontin's Challenge team, 2006

Wayne Webster, with Tracey Elcome, Kim Elcombe and Daniel Hill (Worthing), 2007 [SCPA WINNING REGION]

David Plumhoff and Graham Galton with Helen Manley (Worthing) were part of the SCPA team, 2008

Sam Thatcher, with Michael Priest (Worthing), Matt Silvester (Hampshire Rose) & Callum Lombard (Cobbetts)

formed the SCPA junior team, 2008

Graham Galton, Peter Galton and Wayne Thatcher with Loren Butt (Shedfield) were part of the SCPA team, 2009

Bernie Miles, with Kim and Graham Elcome (both Adur), and Hilary Dalmasso, with Jean, Elwyn and Gareth Morgan (all Farmhouse), were part of the SCPC Pontin's Challenge team, 2009

Sam Thatcher, with Michael Priest, Martin Brooks (both Worthing) and Callum Lombard (Cobbetts), formed the SCPA junior team, 2009

Kaylee Thatcher, with Daniel Baker (Crondall) and Ben Roberts (Itchen Abbas) formed the Devon junior team, 2009

David Plumhoff, Graham Galton, and Wayne Thatcher, with Karen Lombard (Hampshire Rose) were Team 1; Sam and Kaylee Thatcher, with Callum Lombard (Cobbetts and Martin Brooks (Worthing) formed the SCPA Junior Team; both in 2010 [SCPA WINNING REGION]

Regional Champions

Singles: 

Andy Powell, 1994  

 

Gianni Dalmasso, 1999, 2000

Doubles: Andy Powell & Graham Galton, 2007

Triples:

Richard Powell, with Bob Buxton and Trevor Treend  (Farmhouse), 1990

 

Robin Lovelock, with Martyn Cheriton (Wanderers) & Ben Treend (Farmhouse), 1994

David Plumhoff & Graham Galton with Reynauld Guillard (Crondall), 2008

Junior Triples:

Graham Galton, Robert Padwick and Ryan Dickson, 2004

  Ryan Dickson, Mike Padwick with Ben Corp (Limesdowne), 2006

Sam Thatcher, with Charlotte Dennis and Helene Manley (Worthing), 2007

Sam Thatcher, with Michael Priest (Worthing), Matt Silvester (Hampshire Rose) & Callum Lombard (Cobbetts), 2008

Sam and Kaylee Thatcher (competition held as doubles), 2009

Kaylee Thatcher (competition held as Singles), 2010

Adult/Junior:

 

Mixed Doubles:

Richard Powell & Graham Galton, 2006

Graham Galton & Sam Thatcher, 2009

Kaylee Thatcher & Graham Galton, 2010

Miscellaneous Achievements

English Schools Cup, winners, 2005 (as Millbrook School): Graham Galton, Wayne Webster and Shane King

Personal

Honorary Life Member: Ron Luxton, 2004

    

[Back to Honours Board]

Home Page

 

Web Space provided by Hampshire County Council